VIDEO POKER REGLER: SÅDAN SPILLER DU VIDEO POKER ONLINE

Video poker er blevet en af de mest populære former for gambling fordi at det i forhold til de typiske spilleautomater, så tilføjer video poker flere elementer til de moderne online kasino spil. Udover der så har video poker spil en højere RTP(return to player) hvilke kan endda overgå 100%!

Video poker er ikke bare en speciel version af online poker, men der findes en lang række varianter af video poker. Nogle af de mest populære versioner er Jacks or Better, Deuces Wild, Joker Wild og Triple Deuces.
Guiden over hvordan man spiller video poker vil fokusere på at hjælpe dig med at lære dig reglerne for det oftest spillede video poker; Jacks or Better. Men lad os starte med et lynkursus hvor vi går igennem de vindende hænder i poker.
Sammenlignet med spilleautomater, gør video poker at spilleren skal træffe beslutninger som kan påvirke deres hånd og resultat. Baseret på de klassiske pokerspils principper, reglerne for video poker med termer som de faktiske poker hænder og kombinationer gør det let at forstå, og en optimal spillestrategi kan skabes ved hjælp af samme logik af odds som med almindelig poker.

Lad os så komme i gang!

Video Poker Hænder

Ligesom standard poker spil så består hver video poker hånd af fem kort. Alt efter kortenes værdi, kulør og hvor mange par eller efterfølgende kort du har, vil du blive udbetalt en højere og lavere sum.

hænder i video poker

Herunder finder du en tabel som viser dig alle de vindende video poker hænder. Du kan sikkert genkende mange af dem hvis du har spillet poker før og har hørt om spillet grundlæggende regler. Her ser du ikke bare en hurtig beskrivelse men også et eksempel på kortene som den vindende pokerhånd indeholder.

HåndBeskrivelseEksempel
Royal FlushEs-konge-dronning-knægt-10 alle i samme kulør[10hKNhDhKhESh]
Straight FlushFem kort I rækkefølge op til konge i samme kulør[5r6r7r8r9r]
Fire EnsFire kort af same værdi[QsQhQh5rQr]
Fuldt HusTre kort af samme værdi og et par[7rAs7hAr7s]
FlushFem kort som ikke er I rækkefølge af samme kulør[8cAc7c2c6c]
StraightFem kort I rækkefølge uanset kulør[8c9d10cJsQh]
Tre EnsTre kort af samme værdi[10h10d10c5sAd]
To ParTo sæt af to kort af samme værdi[JdJs7c7d9s]
Knægte Eller BedreEt par som er knægt eller højere[QrQh8k5rKs]

*Forklaring: r = ruder, h = hjerte, s = spar, k = klør

Din hånd bestemmer hvor stor udbetaling du får og herunder finder du alt hvad du behøver at vide om video pokers udbetalinger.

Hvad er reglerne og hvordan spiller man Video Poker?

Video Poker er baseret på spillet “Draw poker” og virtuelt har det de samme regler udover at du ikke spiller mod andre spillere. Målet med video poker er at få den bedste poker hånd som muligt.

Når du har lagt din indsats, klik på knappen DEAL og så får du dine 5 første kort. Du har nu muligheden for at ”HOLD”, på ethvert kort som du gerne vil beholde. De kort som du ikke beholder vil blive erstattet med nye kort for at forsøge at forbedre din video poker hånd.

Video Poker

Når du har valgt hvilke kort du vil beholde, klik på DEAL/DRAW-knappen for at modtage de nye kort som skal erstatte dem du ikke vil have. Når du har fået de nye kort, har du din endelige poker hånd og hvis din hånd kvalificerer sig vil du få din gevinst, baseret ud fra udbetalings tabellen for den specifikke maskine.

Hvad er udbetalingerne for Video Poker?

Gevinst starter ved et par knægte. ”Full pay Jacks or Better” er også kendt som “9/6 Jacks or Better” da vinsten for Full house er 9 credits og for flush er det 6 credits.

Hånd1 credit2 credits3 credits4 credits5 credits
Royal Flush2505007501,0004,000
Straight Flush50100150200250
Fire Ens255075100125
Fuldt hus918273645
Flush612182430
Straight48121620
Tre Ens3691215
To Par246810
Knægte Eller Bedre12345

Hvad angår odds, så er video poker bygget op på samme måde som spilleautomater. Hver spil har en vis hitfrekvens og RTP, hvilke vi anbefaler at du undersøger før du placerer dit væddemål!

En idiotsikker Video Poker Strategi

Der er ikke nogen måde at snyde på i Video poker, så de følgende tips lærer dig at udregne dine odds og gå fra spillet som en vinder!

Når du spiller den maksimale indsats, vil den optimale video poker strategi variere alt efter hvilke regler og udbetalings tabel spillet har. Nogle gange kan den optimale strategi blive meget indviklet.

Denne video poker strategi som vi præsenterer I denne sektion er lavet til en af de mest populære video poker spil; Jacks or Better. Dog skal det siges at ændringer af spilvariationer og udbetalings tabel kan kræve ændring i din strategi for at få mest ud af dit spil.

Sådan fungerer video poker strategi-tabellen: match din hånd med den højeste på listen og følg disse instruktioner for hvor mange kort du skal beholde og hvor mange du skal fjerne.

Første HåndKort du skal beholdeKort du skal fjerne
Royal Flush50
4 Essere41
4 stk. 2’ere, 3’ere, Eller 4’ere41
Straight Flush50
4 Stk. 5’ere Til Konger41
4 Kort Royal Flush41
3 Esser32
Fuldt hus50
Flush50
3 Stk. 2’ere, 3’ere Eller 4’ere32
3 St. 5’ere Til Konger32
Straight50
4 kort Straight Flush41
2 Par41
2 Esser23
3 Kort Royal Flush32
4 Kort Flush41
Par Af Knægte, Damer Eller Konger23
4 Kort Straight41
3 Kort Straight Flush32
Lavt par23
2 Kort Royal Flush23
3 Kort Flush32
3 Høje Kort32
3 Kort Straight32
2 Høje Kort23
1 Højt Kort14

Hvis denne strategi virker lidt kompliceret, kan du også se den følgende video med grundlæggende video poker tips og bruge dem når du spiller for at se nogle hurtige forbedringer til dit spil!

Grundlæggende Video Poker Tips

Som en tilføjelse til den idiotsikre strategi jeg har vist dig tidligere, så skal du også følge nogle grundlæggende video poker tips & tricks som giver dig en fordel når du spiller og sikrer at du tager store summer penge med hjem!

  1. Gå altid efter en flush frem for en straight
  2. Skil dig aldrig af med et lavt par, selvom du har 3 høje kort
  3. Spil altid med maksimal indsats

Det første tip skal du bruge når du har fire kort og lige ved at have et flush og muligheden for et Straight. I denne situation, burde du gå efter et Flush baseret på muligheden for at få et kort som kan færdiggøre en af disse muligheder.

Et andet tip er, at du ikke skal smide et lavt par, selvom du har 3 høje kort. Dette skyldes, at du har en større forventet værdi for den af et lavt par end tre ubrugelige høje kort.

Spil altid med den maksimale indsats. Bonus for en Royal Flush med hvor du har spillet maks indsats giver næsten 2% mere i din totale udbetaling. Du burde heller ikke beholde en “kicker”, hvilket betyder at du ikke burde beholde et Es i stedet for et par af lav værdi.

De 5 bedste casinoer når det kommer til online Video Poker

Party Casino

 Velkomstbonus

200% indbetalingsbonus

Op til 1000 kroner

Ingen bonuskode påkrævet

✔️ Stort internationalt casino
✔️ Godt udvalg af spil
✔️ Mange betalingsmuligheder
✔️ Spil fra PC, mobil & tablet
✔️ Masser af jackpots Mobil godkendt casino

Spil casino nu knap

Læs casino anmeldelse knap

Drueck Glueck Casino

 Velkomstbonus

50 gratis spins

100% indbetalingsbonus

Op til 1.000 kroner
Bonuskode: GLUECK100

✔️ Masser af kampagner
✔️ VIP klub
✔️ Daglige tilbud
✔️ Spil fra PC, mobil & tablet
✔️ Stort udvalg af spil Mobil godkendt casino

Spil casino nu knap

Læs casino anmeldelse knap

Royal Casino

Velkomstbonus

250 gratis spins

100% matchbonus

op til 1.500 kr.
Ingen bonuskode påkrævet

✔️ Unikke automater
✔️ Gode kampagner
✔️ Aarhus baseret casino
✔️ Fint udvalg af spilMobil godkendt casino

Spil casino nu knap

Læs casino anmeldelse knap

Vera & John Casino

Velkomstbonus

200 gratis spins

200% matchbonus

op til 900 kr.
Ingen bonuskode påkrævet

✔️ Free Spins uden indbetaling
✔️ Live Casino
✔️ Fedt VIP program
✔️ Live turneringer
Mobil godkendt casino

Spil casino nu knap

Læs casino anmeldelse knap

Jetbull Casino

Velkomstbonus

1.000 kroner

100% matchbonus

Ingen bonuskode påkrævet

✔️ Få 200 free spins til mobilen
✔️ Ugentlig reload bonus
✔️ Casino App
✔️ Weekend free spinsMobil godkendt casino

Spil casino nu knap

Læs casino anmeldelse knap

Tips og Tricks til Video Poker

Tips & Tricks til Video Poker

Få korte og konkrete tips og tricks til video poker, og bliv en bedre spiller. Vi har samlet et par gåde råd som du altid bør have med i dine overvejelser når du spiller for at få den størst mulige gevinstchance.

Casino Champ

Få unikke bonustilbud og nyheder direkte i din indbakke

Tilmeldig dig vores nyhedsbrev, og få unikke bonustilbud, deals og nyheder direkte i din indbakke - så misser du aldrig et godt bonustilbud.

Tak for din tilmelding

Share This